Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Obecní úřad Čechy pod Kosířem

obec Čechy pod Kosířem

Květnové dopravní hřiště 4. ročník
Ve středu 29.5.2019 žáci 4. ročníku podruhé v tomto školním roce navštívili dopravní hřiště v Prostějově. Nejdříve si zopakovali teorii silničního...
Kalendář akcí
25
čen
Dopravní hřiště v MFB

TÉMA  XIX.  ročníku  časopisu
školního roku 2017/2018
www.pastelka.com

ČESKÉ SVÁTKY

Lidové tradice, zvyky a obyčeje 

V roce 2018 oslavíme dvě významná výročí naší země. Prvního ledna  uplyne čtvrt století od obnovení samostatného českého státu. V roce 1993 vznikla Česká republika. 28. října uplyne STO LET od vzniku samostatného československého státu (1918).  

K oběma zmíněným výročím jsme připravili DVOULETÝ PROJEKT věnovaný České republice. V tomto - devatenáctém ročníku (školním roce 2017/2018) - to bude malé "retro". Připomeneme si ČESKÉ SVÁTKY, lidové tradice, zvyky a obyčeje.  Půjde nejen o dobře známé svátky, které trvají dodnes, ale i takové, které už "odnesl čas" - i když některé se pomalu vracejí. K českým svátkům zcela určitě patří i RODINNÉ SVÁTKY. Kdysi lidé dost věřili různým ZNAMENÍM A POVĚRÁM. Na některá "dají" lidé i dnes - na počátku 21. století. Proto si některá z nich představíme a vysvětlíme. Také MUDROSLOVÍ se stále používají. Méně se už řídíme PRANOSTIKAMI - lidovými předpověďmi počasí. Každý měsíc se můžeme přesvědčit, zda se i v současnosti alespoň občas "nestrefí". To  HOROSKOPY nejsou něčím minulým - rádi si občas přečteme, "co nás čeká a nemine" v daném měsíci, týdnu, dnu... A tak si čistě pro pobavení probereme DESET znamení zvěrokruhu.  

Kromě hlavního tématu ročníku v obsahu časopisu samozřejmě nechybí tradiční a oblíbené PRACOVNÍ LISTY, jejichž prostřednictvím si lze s dětmi potrénovat nejrůznější znalosti a dovednosti. Pro rodiče, prarodiče a učitele jsme do SAMOSTATNÉHO SEŠITU zařadili náměty pro jejich společné aktivity s dětmi: výtvarné, rukodělné i pohybové. A přidali jsme i česká říkadla, hádanky, přísloví a pranostiky včetně českých lidových písniček - vždy se vážou na něco charakteristického pro daný měsíc školního roku.  

Téma ročníku ještě doplňuje originální CELOROČNÍ HRA "BUBLINKY" - pastelkové svátky. Všem, kteří rádi slaví, nabízíme celkem DESET zbrusu nových pastelkových svátků - na každý měsíc jeden.Prosinec 2017

(PO)ČTENÍČKO
Svátek knihy a předčítání
Listopad 2017
1+1
Svátek pohlednice a poštovní známky
Říjen 2017

TRIKOLORA
Svátek barev (červená, modrá, bílá)


Září 2017

21. 9.
MIXHER
Svátek her