Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Obecní úřad Čechy pod Kosířem

obec Čechy pod Kosířem

Projektová výuka ve 3. ročníku - Den zvířat
V pátek 9.10. proběhla ve třetím ročníku projektová výuka ke příležitosti Mezinárodního dne zvířat. Žáci byli za pomoci losování rozděleni do čtyř...
Kalendář akcí
Momentálně nemáme naplánované žádné události

                               AKTUALITY V ŠD


                        ŠKOLNÍ ROK 2020 - 2021                                     Září


                  "Za tajemstvím lesních skřítků"

                     ŠKOLNÍ ROK 2019 - 2020

Školní družina byla předčasně ukončena v důsledku koronavirové krize spojené s uzavírkou škol.
   
                                    Březen

V tomto měsíci začíná astronomické jaro. Počasí nám v některých dnech přálo, svítilo sluníčko, bylo teplo a my jsme si jej mohli ve školní družině užít na hřišti nebo na procházce v přírodě, kde jsme pozorovali, jaké jarní květiny už vykvetly a zda dorazili někteří stěhovaví ptáci.
Tento měsíc je měsícem knihy. Povídali jsme si o oblíbených knihách, které čteme. Na 8. března, kdy mají ženy svátek jsme pro maminky vyrobili malý dárek.
V rámci naší Cesty kolem světa s kamarádem Rexíkem jsme měli v plánu podívat se na území  jihovýchodní a východní Asie, na místa, která jsou čím dál častěji vyhledávaná a navštěvovaná turisty z celého světa. Chtěli jsme poznávat země jako jsou Thajsko, Vietnam nebo Čína,  Japonsko a Korea na východě. Tuto akci nám bohužel překazila nákaza, která se paradoxně z Číny rozšířila do celého světa. My jsme proto museli od 11. března dle vládního nařízení zůstat doma, v bezpečí. Doufáme, že tuto krizi překonáme a brzy se do školy vrátíme, všichni zdraví a v pořádku.


                                Tvoření z papíru                                    Únor

V měsíci únoru jsme si užili týdenní jarní prázdniny, které mnozí z nás strávili na horách, v termálních lázních nebo odpočívali doma. Dříve, než jsme se se školou na týden rozloučili, uspořádali jsme ve školní družině tradiční karneval, který jsme si moc užili. Vyrobili jsme si krásně barevnou a veselou dekoraci.
Po prázdninách jsme pokračovali s Rexíkem při jeho cestování po světě, kdy jsme se přesunuli do rozlohou největšího a nejhustěji osídleného světadílu na Zemi, a to do Asie. Zde jsme poznávali například Rusko, jeho tradice a zajímavá místa. Na mapě jsme si ukázali, kde se tento největší stát světa nachází, a že zaujímá téměř celou severní Asii.
Věnovali jsme se také tradicím měsíce února, pranostikám a pověděli jsme si o masopustu, o tom, co tento zvyk obnáší a vyrobili si papírové masky.
V rámci našeho cestování jsme s Bovýskem ochutnávali cizokrajné ovoce a zeleninu pocházející z nejrůznějších koutů naší planety.
Tvořili jsme projekt "Naše tělo", při kterém jsme si zopakovali, co je důležité o našem těle znát, pojmenovali jsme si jednotlivé části těla a ukázali si, jak vše funguje. 
Sněhu jsme se bohužel nedočkali, a tak jsme museli sněhové hrátky nahradit vycházkami do parku a často jsme si užili sluníčka a hrátek na dětském hřišti.


                                              Karneval


                             
                               Tvoříme karnevalovou výzdobu

                                 Cestujeme s Rexíkem                                  Tradice a masopust

                             Ochutnávka s Bovýskem

                          
                                Projekt "Naše tělo"

                        

                                      Sv. Valentýn  
                   
                                  Na dětském hřišti                         


                                       Leden

Vánoční prázdniny utekly jako voda a my jsme se opět vrátili do školy. Nový rok s pěkným letopočtem jsme začali povídáním o dárcích, které nám přinesl Ježíšek a také o tom, jak jsme trávili dny volna. 
Rexík nás v tomto měsíci zavedl do oblasti stálého ledu a kruté zimy, na místo jižního pólu, do Antarktidy. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi oběma póly a pověděli si o zajímavostech Antarktidy. Nakonec jsme se s Rexíkem vrátili na severní pól, kde jsou příznivější podmínky pro život. Společně jsme tvořili projekty, pracovali s interaktivní tabulí a malovali obrázky arktických zvířat.
I když je leden, stále jsme se nemohli vyřádit na sněhu. Užili jsme si alespoň slunečných dní procházkami v zámeckém parku a klouzáním na ledu.
Pověděli jsme si něco o zimním sportování, jaké sporty sami provozujeme a máme nejraději. Jak se chránit před úrazy na sněhu a ledu a jaké ochranné prvky používat.                                                      Tvoříme

                                     Kluci tvoří sami

                           Polární krajina - projekt                            Kreslíme, malujeme...

                                    Prosinec


V tomto měsíci jsme si užívali především předvánoční čas. Povídali jsme si o adventu a vánočních zvycích. Některé z nich jsme si ukázali a řekli jsme si o dalších méně známých,  i o těch, které známe z domova. Malovali jsme postavy Mikuláše, čertů i andělů. Psali jsme vánoční přání Ježíškovi a společně jsme se na něj těšili. Řekli jsme si, kdo nosí dárečky dětem ve světě. Poslouchali a zpívali jsme vánoční koledy.
Kamarád Rexík nás zavedl do ledového království Arktidy. Povídali jsme si o zemích, které zde patří, kdo severní pól obývá a v jakých podmínkách zde obyvatelé i zvířata žijí. 
Vyrobili jsme vánoční dárek v podobě keramického domečku pro své nejmilejší.
Nakonec se vyplatilo dlouhé čekání, přišel Ježíšek a přinesl spoustu dárků. Užili jsme si vánoční párty a dočkali se dlouhých vánočních prázdnin.

                               Vánoční zvyky


                                  Cesta na Arktidu              

                              Volná zábava
                               Vánoční nadílka

                                    Listopad

V tomto měsíci nás Rexík zavedl do Ameriky. Pověděl nám nejrůznější zajímavosti o této zemi, z kterých kontinentů se skládá, její polohu na mapě, nejzajímavěší a nejznámější památky a místa. Řekli jsme si o tom, jak to bylo s objevením Ameriky Kryštofem Kolumbusem v roce 1492 a původními obyvateli, které označil za Indiány. Na ty jsme si ve školní družině také zahráli.
Koncem měsíce jsme plánovali vánoční výstavu, a tak jsme trávili hodně času s přípravami nejrůznějších výrobků. Protože se zima blížila mílovými kroky, snažili jsme se o to, abychom si školu vyzdobili zevnitř i zvenku.
V tomto měsíci jsme slavili velký úspěch! Vyrobili jsme si betlém z přírodních materiálů a fotky zaslali do soutěže o nejkrásnější betlém, kterou vyhlásila Kancelář Pražského hradu pod záštitou paní Kateřiny Zemanové. V této soutěži jsme uspěli a byli vybráni mezi 13 nejlepších účastníků. Za odměnu jsme 3. prosince navštívili vánoční Prahu a Pražský hrad, kde jsme si převzali ocenění.


                              Hrajeme si na indiány


                            Hrátky s papírem                

                       Tvoříme na vánoční výstavu


                           Tvoříme věnečky na dveře

                         Soutěž o nejkrásnější betlém

                        
                      Balíme a posíláme betlémy na Hrad


               


                                          Říjen

V měsíci říjnu jsme se seznámili s Rexíkem. Tento psí voříšek nás bude během celého školního roku ve školní družině provázet. S Rexíkem budeme ve školním roce cestovat po celém světě a vyprávět si zajímavosti, tradice a zvyklosti různých zemí, které s Rexíkem navštívíme.
V měsíci říjnu jsme se podívali do Afriky. Vyprávěli jsme si o zajímavostech této země, ukazovali si Afriku na mapě, popovídali jsme si o historii, panovnících a nejznámějších stavbách. Bubnovali jsme na bubny z Afriky a naše holky se proměnily v tanečnice si do rytmu bubnů zatančily. Vykreslovali jsme omalovánky s touto tematikou a malovali obrázky.
Mimo jiné jsme se v tomto měsíci věnovali podzimu a jeho krásným barvám v přírodě. Chodili jsme na procházky do parku, kde jsme sbírali kaštany a různé plody a tvořili s nimi. Užívali jsme si teplého podzimního počasí venku, také jsme si připomněli Den stromů. Vyráběli jsme papírové i přírodní dekorace na Halloweenskou párty, kterou jsme si poslední den v měsíci ve školní družině moc užili.
 

                                Cestujeme do Afriky

                          Zámecký park a sběr kaštanů                                 Tvoříme s kaštany 

                                 Myšky ve skořápce


                                Projekt - Den stromů
                            Tvoříme z papíru i přírodnin
                                       "Dýňování"

      
                                                                            

                                Halloweenská párty
                       
                                     Září

V tomto měsíci jsme se ve školní družině vítali po prázdinách, seznámili jsme  se s novými spolužáky, hráli různé hry. Chodili jsme ven, dováděli na hřišti i školním dvorku, vyhřívali se na slunci a užívali si babí léto. Vyráběli jsme z papíru, z vytvořených bramborových tiskátek jsme tiskli na papír a tvořili jsme panáčky. Povídali jsme si o našem domově, o vesnici, ve které žijeme.


                                Tvoříme květináče na okna

                                Tvoříme plakát na Den lesa
                                   Bramborová razítka
                                      Hrajeme si
                                    Ježek z papíru

                                   Pobyt na dvorku