Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Obecní úřad Čechy pod Kosířem

obec Čechy pod Kosířem

Projektová výuka ve 3. ročníku - Den zvířat
V pátek 9.10. proběhla ve třetím ročníku projektová výuka ke příležitosti Mezinárodního dne zvířat. Žáci byli za pomoci losování rozděleni do čtyř...
Kalendář akcí
Momentálně nemáme naplánované žádné události

Projekt "Poznej svou obec" - O NÁS NA HANÉ

14.10.2019

Projekt

V rámce pondělniho projektovyho dňa o naši obce sme se s děťma po skupinách zastavile take na naši urodné Hané. A tak jak te naše ratolesti sme se prozkóšele v hanáckym jazeko, tak e Vás, návštěvnike toď tech stránek trocho potrápime, ešle dobře porozomite.
Na začátko sme si s děťma povekládale, kde vlastně žejem, v jakym krajo, okrese, regiono. Pak sme se na kos řeči zastavile na lóčce, kde sme se naočele sict trávo opravdickó kosó. Abe řeč nestála, tož sme si o té práce zazpivale pěknó pisničko A já mám lóčičko...Slova té pisničke sme si pěkně rozebrale a naočele je veřikovat. V pisničce se zpivalo o panáčkovi, které si namlóval panenko. To si pak muhl oblict do hanáckyho kroja, které sme měle na okázko a všecke části sme si pěkně pomenovale a okázale si, jak se kroj obliká. Naočele sme se hanácke nejenom zpivat, ale e mlovit. Řekle sme si hafol sluvek, ktery sme překládale a hádale, co asi znamenaji. Děti si je pak vehledávale ve spojovačce a loštěle hanáckó křižovko. Pro spósto děti to bel velké ořišek, protože hanácke ož dnes mlovi málogdo a jenom pár jedincu sleši mlovit nekeho z domo. Je to velká škoda a bodem se snažet, abe ten náš pěkně křópavé hanácké jazek uplně nevemizel.  


Zpět na aktuality