Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Základní a mateřská škola v Čechách pod Kosířem
Obecní úřad Čechy pod Kosířem

obec Čechy pod Kosířem

Plavecký výcvik 2019 / 2020
Žáci druhého a třetího ročníku navštěvují již od září v rámci hodin tělesné výchovy plavecký výcvik. Každé úterý jezdí autobusem do Městských...
Kalendář akcí
15
lis
Slabikářová slavnost

Projekt "Poznej svou obec" - O NÁS NA HANÉ

14.10.2019

Projekt

V rámce pondělniho projektovyho dňa o naši obce sme se s děťma po skupinách zastavile take na naši urodné Hané. A tak jak te naše ratolesti sme se prozkóšele v hanáckym jazeko, tak e Vás, návštěvnike toď tech stránek trocho potrápime, ešle dobře porozomite.
Na začátko sme si s děťma povekládale, kde vlastně žejem, v jakym krajo, okrese, regiono. Pak sme se na kos řeči zastavile na lóčce, kde sme se naočele sict trávo opravdickó kosó. Abe řeč nestála, tož sme si o té práce zazpivale pěknó pisničko A já mám lóčičko...Slova té pisničke sme si pěkně rozebrale a naočele je veřikovat. V pisničce se zpivalo o panáčkovi, které si namlóval panenko. To si pak muhl oblict do hanáckyho kroja, které sme měle na okázko a všecke části sme si pěkně pomenovale a okázale si, jak se kroj obliká. Naočele sme se hanácke nejenom zpivat, ale e mlovit. Řekle sme si hafol sluvek, ktery sme překládale a hádale, co asi znamenaji. Děti si je pak vehledávale ve spojovačce a loštěle hanáckó křižovko. Pro spósto děti to bel velké ořišek, protože hanácke ož dnes mlovi málogdo a jenom pár jedincu sleši mlovit nekeho z domo. Je to velká škoda a bodem se snažet, abe ten náš pěkně křópavé hanácké jazek uplně nevemizel.  


Zpět na aktuality